• +90 535 495 06 97
  • av.istemihan@hotmail.com
  • Şehit Mustafa Mahallesi 3501 Sk. Ekerhanlıoğlu İşhanı Kat 1 no:101 Tarsus/Mersin

Nüfus Davaları

Nüfus Davaları – Nüfus Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Bir nüfus avukatı temel olarak kişinin nüfus bilgilerinde yapılacak değişiklik taleplerini mahkemeye iletir ve Mahkeme ile Nüfus Müdürlüğü arasındaki sürecin takipçisi olur. Bu doğrultuda nüfus avukatlarının baktığı davalar şu şekilde sıralanabilir:

Yaş Düzeltme Davaları

Yaş büyütme ve yaş küçültme olarak ikiye ayırabileceğimiz yaş düzeltme davaları vaktiyle hatalı tutulmuş doğum tarihinin düzeltilmesi talebine dayanır. Bir defaya mahsus açılabilen bu davalar ayrıca pek çok koşul da barındırmaktadır. Yaşını değiştirmek isteyen kişinin görünümü, kardeşi varsa yaş aralıkları, kemik radyografisi, hastane kaydı gibi konuların hepsi bu başlık altında sayılabilir. Bu noktada bulabileceğiniz en iyi nüfus avukatı size hukuki danışmanlık vererek süreci anlamanıza yardımcı olabilir veya süreci sizin için yönetebilir.

İsim ve Soyad Değişikliği Davaları

İsim ve soyad değiştirme davası da tıpkı yaş düzeltme davaları gibi bir defa açılabilmektedir. İsim ve soyad değişikliği için kişinin öncelikle hukuken haklı bir sebebe dayanması gerekir. Bir nüfus avukatı ile görüşerek gerekçenizin hukuki olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İsim ve Soyad Düzeltilmesi Davaları

Nüfus avukatı görevleri kapsamında değerlendirebileceğiniz isim ve soyad düzeltilmesi; hukuken isim ve soyad değişikliği davalarından farklıdır. Burada nüfus memuru veya başka bir kimsenin nüfus kaydı sırasında ismi yanlış yazması söz konusudur. Dolayısıyla isim aslında aynı kalacak sadece doğru şekliyle nüfusa kaydedilecektir.

Tapuda İsim veya Soyad Tashihi Davası

Nüfus avukatı tavsiye ve desteğine ihtiyaç duyabileceğiniz bir diğer konuda herhangi bir taşınmazın tapu bilgilerinde isminizin veya soyadınızın yanlış yazıldığı durumlardır. Özellikle miras söz konusu olduğunda bu türden hatalar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bulabileceğiniz en iyi nüfus avukatı ile görüşerek bu hatanın düzeltilmesi için dava açabilirsiniz.